

Manufacturer: Littelfuse Inc.
Categories: Fuses
Quality Control: Learn More
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | Auto Link |
| Color | White |
| Size / Dimension | 0.630"" L x 0.496"" W x 0.323"" H (16.00mm x 12.60mm x 8.20mm) |
| Fuse Type | Automotive |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Response Time | - |
| Approval Agency | UR |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 2.5kA |
| Current Rating (Amps) | 80 A |
| Voltage Rating - DC | 70 V |
| Melting I²t | 10400.0 |