

Manufacturer: Littelfuse Inc.
Categories: Fuses
Quality Control: Learn More
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | Radial, Box |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.335"" L x 0.157"" W x 0.315"" H (8.50mm x 4.00mm x 8.00mm) |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Response Time | Fast Blow |
| Approval Agency | cUL, PSE/JET, UL |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A |
| Current Rating (Amps) | 1.25 A |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Melting I²t | 0.2 |