

Manufacturer: Littelfuse Inc.
Categories: Fuses
Quality Control: Learn More
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | Radial, Can, Vertical |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.335"" Dia x 0.315"" H (8.50mm x 8.00mm) |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Response Time | Slow Blow |
| Approval Agency | cURus, PSE |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Current Rating (Amps) | 8 A |
| Voltage Rating - AC | 300 V |
| Melting I²t | 180.0 |