

Manufacturer: Littelfuse Inc.
Categories: Electrical, Specialty Fuses
Quality Control: Learn More
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Size / Dimension | 0.469"" Dia x 2.559"" L (11.90mm x 65.00mm) |
| Fuse Type | Cartridge |
| Current Rating (Amps) | 40A |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Response Time | - |
| Applications | Lift Trucks |
| Approval Agency | - |
| Class | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA |
| Voltage Rating - DC | 425 VDC |