

Manufacturer: IXYS
Categories: Single Diodes
Quality Control: Learn More
| Packaging | Box |
| Package / Case | DO-200AC, K-PUK |
| Mounting Type | Clamp On |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 38 µs |
| Technology | Standard |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Current - Average Rectified (Io) | 3470A |
| Supplier Device Package | W54 |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 160°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 3600 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.34 V @ 3000 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 mA @ 3600 V |