DSA300I45NA
Banner
productimage
DSA300I45NA
DIODE SCHOTTKY 45V 300A SOT227B
Manufacturer: IXYS
Categories: Single Diodes
Quality Control: Learn More
IXYS DSA300I45NA is a Schottky diode with a maximum DC reverse voltage of 45V. This component features a high average rectified current capability of 300A and a forward voltage drop of 840mV at 300A. The reverse leakage current at 45V is 3mA. It is housed in a SOT-227B package, also known as SOT-227-4, miniBLOC, and is designed for chassis mounting. The diode exhibits a capacitance of 16500pF at 5V and 1MHz. This device is suitable for applications requiring efficient power rectification in industries such as industrial power supplies and electric vehicle charging systems.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Mounting TypeChassis Mount
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
TechnologySchottky
Capacitance @ Vr, F16500pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io)300A
Supplier Device PackageSOT-227B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840 mV @ 300 A
Current - Reverse Leakage @ Vr3 mA @ 45 V