DSA30C45PC-TUB
Banner
productimage
DSA30C45PC-TUB
DIODE ARR SCHOTT 45V 15A TO263
Manufacturer: IXYS
Categories: Diode Arrays
Quality Control: Learn More
IXYS Schottky Diode Array, DSA30C45PC series, part number DSA30C45PC-TUB. This component features a common cathode configuration with two diodes, offering a 45V reverse voltage and 15A average rectified current per diode. The forward voltage is a maximum of 750mV at 15A, with a reverse leakage of 250µA at 45V. Designed for surface mounting, it is housed in a TO-263-3, D2PAK package. Operating temperature range is -55°C to 175°C. The device exhibits fast recovery characteristics. This diode array is suitable for applications in power supply and power management circuits.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / CaseTO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting TypeSurface Mount
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
TechnologySchottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Supplier Device PackageTO-263 (D2PAK)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750 mV @ 15 A
Current - Reverse Leakage @ Vr250 µA @ 45 V