

Manufacturer: ITT Cannon, LLC
Categories: Backshells and Cable Clamps
Quality Control: Learn More
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Color | Black |
| Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Shielding | Unshielded |
| Thread Size | - |
| Type | Backshell |
| Shell Size - Insert | - |
| Cable Exit | 90° |
| Ingress Protection | IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Plating | - |
| Diameter - Outside | 0.949"" (24.10mm) |
| Cable Opening | 0.433"" (11.00mm) |