

| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 352-LBGA |
| Function | Controller |
| Interface | FIFO, MII |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Current - Supply | 830mA |
| Protocol | Ethernet |
| Standards | IEEE 802.3, 10/100 Base-T/TX |
| Supplier Device Package | 352-BGA (35x35) |
| Programmable | Not Verified |