

Manufacturer: Infineon Technologies
Categories: Single IGBTs
Quality Control: Learn More
| Packaging | Bag |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Input Type | Standard |
| Reverse Recovery Time (trr) | 27 ns |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 110A |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| IGBT Type | Trench |
| Td (on/off) @ 25°C | 44ns/245ns |
| Switching Energy | - |
| Test Condition | - |
| Gate Charge | 132 nC |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 110 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 300 V |
| Power - Max | 255 W |