

Manufacturer: Infineon Technologies
Categories: Single IGBTs
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-274AA |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Input Type | Standard |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.3V @ 15V, 75A |
| Supplier Device Package | SUPER-247™ (TO-274AA) |
| IGBT Type | Trench |
| Td (on/off) @ 25°C | 63ns/267ns |
| Switching Energy | 7.7mJ (on), 4.6mJ (off) |
| Test Condition | 600V, 75A, 4.7Ohm, 15V |
| Gate Charge | 360 nC |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 220 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 225 A |
| Power - Max | 1150 W |