IPD60R800CEATMA1
Banner
productimage
IPD60R800CEATMA1
MOSFET N-CH 600V 5.6A TO252-3
Manufacturer: Infineon Technologies
Categories: Single FETs, MOSFETs
Quality Control: Learn More
Infineon Technologies CoolMOS™ CE series, part number IPD60R800CEATMA1, is a 600V N-Channel Power MOSFET. This device features a maximum continuous drain current of 5.6A (Tc) and a maximum power dissipation of 48W (Tc). The Rds(on) is specified at 800mOhm at 2A, 10V. Key parameters include a gate charge (Qg) of 17.2 nC @ 10V and input capacitance (Ciss) of 373 pF @ 100V. The MOSFET is housed in a TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 package with a surface mount type. It operates within a temperature range of -40°C to 150°C (TJ) and is supplied on a Tape & Reel (TR). This component is commonly utilized in power supply applications and lighting solutions.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseTO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
FET TypeN-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs800mOhm @ 2A, 10V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)48W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 170µA
Supplier Device PackagePG-TO252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Vgs (Max)±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs17.2 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds373 pF @ 100 V