IPD60R600CPATMA1
Banner
productimage
IPD60R600CPATMA1
MOSFET N-CH 600V 6.1A TO252-3
Manufacturer: Infineon Technologies
Categories: Single FETs, MOSFETs
Quality Control: Learn More
Infineon Technologies CoolMOS™ CP series N-Channel Power MOSFET, part number IPD60R600CPATMA1. This device features a 600V drain-source voltage (Vdss) and a continuous drain current of 6.1A at 25°C (Tc). The TO-252-3 (PG-TO252-3, DPAK) surface mount package offers a maximum power dissipation of 60W (Tc). Key parameters include a maximum Rds(on) of 600mOhm at 3.3A and 10V, gate charge (Qg) of 27 nC at 10V, and input capacitance (Ciss) of 550 pF at 100V. Operating temperature range is -55°C to 150°C (TJ). This component is suitable for applications in power supply units, lighting, and industrial motor control.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseTO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
FET TypeN-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C6.1A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs600mOhm @ 3.3A, 10V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)60W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 220µA
Supplier Device PackagePG-TO252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Vgs (Max)±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs27 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds550 pF @ 100 V