BSZ096N10LS5ATMA1
Banner
productimage
BSZ096N10LS5ATMA1
MOSFET N-CH 100V 40A TSDSON
Manufacturer: Infineon Technologies
Categories: Single FETs, MOSFETs
Quality Control: Learn More
N-Channel 100 V 40A (Tc) 69W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-FL
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case8-PowerTDFN
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
FET TypeN-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.6mOhm @ 20A, 10V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)69W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id2.3V @ 36µA
Supplier Device PackagePG-TSDSON-8-FL
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Vgs (Max)±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs22 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds2100 pF @ 50 V