BSC094N03S G
Banner
productimage
BSC094N03S G
MOSFET N-CH 30V 14.6A/35A TDSON
Manufacturer: Infineon Technologies
Categories: Single FETs, MOSFETs
Quality Control: Learn More
Infineon Technologies' OptiMOS™ BSC094N03S-G is an N-channel Power MOSFET designed for demanding applications. This device features a 30 V Drain-to-Source voltage (Vdss) and supports a continuous drain current of 14.6 A at 25°C ambient or 35 A at 25°C case temperature. The Rds(on) is specified at a maximum of 9.4 mOhm when driven at 10 V Vgs with a 35 A drain current. With a maximum gate charge of 14 nC at 5 V Vgs and an input capacitance (Ciss) of 1800 pF at 15 V Vds, it offers efficient switching characteristics. The BSC094N03S-G dissipates up to 2.8 W at 25°C ambient and 52 W at 25°C case. It is packaged in a PG-TDSON-8-1 (8-PowerTDFN) for surface mounting and operates across a temperature range of -55°C to 150°C. This MOSFET is suitable for use in automotive and industrial power management systems.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case8-PowerTDFN
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
FET TypeN-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14.6A (Ta), 35A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.4mOhm @ 35A, 10V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)2.8W (Ta), 52W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 25µA
Supplier Device PackagePG-TDSON-8-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Vgs (Max)±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs14 nC @ 5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1800 pF @ 15 V