BSC029N025S G
Banner
productimage
BSC029N025S G
MOSFET N-CH 25V 24A/100A TDSON
Manufacturer: Infineon Technologies
Categories: Single FETs, MOSFETs
Quality Control: Learn More
Infineon Technologies OptiMOS™ BSC029N025S-G is an N-Channel Power MOSFET designed for demanding applications. This device features a 25V drain-source voltage and offers a continuous drain current of 24A at 25°C ambient and 100A continuous drain current at 25°C case temperature. The Rds(on) is specified at a maximum of 2.9mOhm at 50A and 10V gate-source voltage. The BSC029N025S-G supports a gate drive range from 4.5V to 10V and has a maximum gate charge of 41 nC at 5V. Maximum power dissipation is 2.8W (Ta) and 78W (Tc). The component utilizes a PG-TDSON-8-1 package for surface mounting, enabling efficient thermal management. This MOSFET is suitable for use in automotive, industrial power supplies, and power management systems. Operating temperature range is -55°C to 150°C.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case8-PowerTDFN
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
FET TypeN-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C24A (Ta), 100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.9mOhm @ 50A, 10V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)2.8W (Ta), 78W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 80µA
Supplier Device PackagePG-TDSON-8-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Vgs (Max)±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs41 nC @ 5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds5090 pF @ 15 V