

Manufacturer: Infineon Technologies
Categories: LED Drivers
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.154"", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Voltage - Output | 0.6V ~ 20V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 16 |
| Frequency | - |
| Type | Linear |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Applications | Industrial |
| Current - Output / Channel | 76.5mA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Topology | - |
| Supplier Device Package | PG-TSDSO-24-5 |
| Dimming | PWM |
| Voltage - Supply (Min) | 6V |
| Voltage - Supply (Max) | 20V |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |