FF900R12IP4DVBOSA1
Banner
productimage
FF900R12IP4DVBOSA1
IGBT MOD 1200V 900A 5100W
Quality Control: Learn More
Infineon Technologies FF900R12IP4DVBOSA1 is a PrimePACK™2 series IGBT module featuring Trench Field Stop technology. This chassis mount module offers a 1200 V collector-emitter breakdown voltage and a maximum collector current capability of 900 A. The module is rated for 5100 W maximum power dissipation and exhibits a typical Vce(on) of 2.05 V at 15 V gate-emitter voltage and 900 A collector current. With an input capacitance (Cies) of 54 nF at 25 V, it is designed for efficient power switching applications. An integrated NTC thermistor facilitates temperature monitoring. The FF900R12IP4DVBOSA1 is suitable for demanding industrial applications including motor drives, renewable energy systems, and industrial power supplies.
Configuration2 Independent
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.05V @ 15V, 900A
IGBT TypeTrench Field Stop
Current - Collector (Ic) (Max)900 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200 V
Power - Max5100 W
Current - Collector Cutoff (Max)5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce54 nF @ 25 V