FF300R12KE4B2HOSA1
Banner
productimage
FF300R12KE4B2HOSA1
IGBT MOD 1200V 460A 1600W
Manufacturer: Infineon Technologies
Categories: IGBT Modules
Quality Control: Learn More
IGBT Module Trench Field Stop 2 Independent 1200 V 460 A 1600 W Chassis Mount Module
Additional Information
Technical Details:
PackagingTray
Package / CaseModule
Mounting TypeChassis Mount
InputStandard
Configuration2 Independent
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.15V @ 15V, 300A
NTC ThermistorNo
Supplier Device PackageModule
IGBT TypeTrench Field Stop
Current - Collector (Ic) (Max)460 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200 V
Power - Max1600 W
Current - Collector Cutoff (Max)5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce19 nF @ 25 V