

Manufacturer: Infineon Technologies
Categories: Gate Drivers
Quality Control: Learn More
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154"", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Supply | 8V ~ 125V |
| Input Type | Non-Inverting |
| Supplier Device Package | PG-DSO-8-92 |
| Rise / Fall Time (Typ) | - |
| Channel Type | Single |
| Driven Configuration | High-Side |
| Number of Drivers | 1 |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 1V, 1.15V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 1A, - |
| Grade | - |
| Programmable | - |
| Qualification | - |