

Manufacturer: Infineon Technologies
Categories: Digital Isolators
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295"", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | SPI |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 6.5V |
| Data Rate | 40Mbps |
| Technology | Magnetic Coupling |
| Voltage - Isolation | 5700Vrms |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 3/1 |
| Supplier Device Package | PG-DSO-16-46 |
| Rise / Fall Time (Typ) | 4ns, 4ns (Max) |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 100kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 33ns, 33ns |
| Isolated Power | No |
| Channel Type | Unidirectional |
| Pulse Width Distortion (Max) | 3ns |
| Grade | Automotive |
| Number of Channels | 4 |
| Qualification | AEC-Q100 |