Home
Products
Discrete Semiconductor Products
Transistors
Bipolar (BJT)
Bipolar RF Transistors
BFR840L3RHESDE6327XTSA1


Manufacturer: Infineon Technologies
Categories: Bipolar RF Transistors
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SC-101, SOT-883 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | NPN |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Gain | 27dB |
| Power - Max | 75mW |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 35mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 2.6V |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 150 @ 10mA, 1.8V |
| Frequency - Transition | 75GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 0.5dB @ 450MHz |
| Supplier Device Package | PG-TSLP-3 |