AP2M122-G
Banner
productimage
AP2M122-G
LED PANEL INDICATOR GRN 24V IP65
Manufacturer: IDEC
Categories: Panel Indicators, Pilot Lights
Quality Control: Learn More
IDEC AP2 series LED panel indicator, part number AP2M122-G. This green LED indicator operates at 24V with a solder lug termination. Featuring an IP65 ingress protection rating, it is designed for robust environmental performance. The round lens has a flat top with a 12.00mm diameter and fits a 0.48-inch (12.20mm) round panel cutout. This component is suitable for applications in industrial automation and control systems.
Additional Information
Technical Details:
Features-
PackagingBulk
Current-
Voltage24V
TypeLED
Millicandela Rating-
Termination StyleSolder Lug
Lens Color-
Viewing Angle-
Ingress ProtectionIP65
RatingsDC
Panel Cutout Dimensions0.48"" (12.20mm)
Wavelength - Peak-
Lens Transparency-
Lamp ColorGreen
Panel Cutout ShapeRound
Lens StyleRound with Flat Top
Lens Size12.00mm Dia