

Manufacturer: IBM
Categories: Memory
Quality Control: Learn More
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 153-BBGA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | 8Mbit |
| Memory Type | Volatile |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply | 2.375V ~ 2.625V |
| Technology | SRAM - Synchronous |
| Memory Format | SRAM |
| Supplier Device Package | 153-PBGA (14x22) |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |
| Memory Interface | HSTL |
| Access Time | 1.8 ns |
| Memory Organization | 512K x 18 |
| Programmable | Not Verified |