NBPDANN150PGUNV
Banner
productimage
NBPDANN150PGUNV
SENSOR 150PSIG 0.08"" .13V
Manufacturer: Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Categories: Pressure Sensors, Transducers
Quality Control: Learn More
Pressure Sensor 150PSI (1034.21kPa) Vented Gauge Male - 0.08"" (1.91mm) Tube 0 mV ~ 130 mV (5V) 4-DIP (0.453"", 11.50mm), Top Port
Additional Information
Technical Details:
Features-
PackagingBulk
Package / Case4-DIP (0.453"", 11.50mm), Top Port
Output TypeWheatstone Bridge
Mounting TypeThrough Hole
Output0 mV ~ 130 mV (5V)
Operating Pressure150PSI (1034.21kPa)
Pressure TypeVented Gauge
Accuracy±0.25%
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Termination StylePC Pin
Voltage - Supply1.8V ~ 12V
Port SizeMale - 0.08"" (1.91mm) Tube
ApplicationsBoard Mount
Supplier Device Package-
Port StyleBarbed
Maximum Pressure240PSI (1654.74kPa)