

Manufacturer: EVVO
Categories: Analog and Digital Output
Quality Control: Learn More
| Features | Standby Mode |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Output Type | 1-Wire® |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Sensor Type | Digital |
| Resolution | 12 b |
| Supplier Device Package | TO-92 |
| Test Condition | -55°C ~ 125°C |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±0.4°C |
| Sensing Temperature - Local | -55°C ~ 125°C |
| Sensing Temperature - Remote | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |