SBCT10100
Banner
productimage
SBCT10100
DIODE ARR SCHOTT 100V 5A TO220AB
Manufacturer: Diotec Semiconductor
Categories: Diode Arrays
Quality Control: Learn More
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 5A Through Hole TO-220-3
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / CaseTO-220-3
Mounting TypeThrough Hole
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
TechnologySchottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Supplier Device PackageTO-220AB
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920 mV @ 10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr300 µA @ 100 V