BZT52C27S-7
Banner
productimage
BZT52C27S-7
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323
Manufacturer: Diodes Incorporated
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Diodes Incorporated BZT52C27S-7 is a 27V Zener diode with a power rating of 200 mW. This component features a ±7% voltage tolerance and a nominal Zener voltage of 27V. It exhibits a typical reverse leakage current of 100 nA at 18.9V and a maximum impedance of 80 Ohms. The device is designed for surface mounting within a SOD-323 (SC-76) package, supplied on tape and reel. Forward voltage at 10 mA is a maximum of 900 mV. Operating temperature range is from -65°C to 150°C. This component is commonly utilized in voltage regulation and transient suppression applications across various industrial and consumer electronics sectors.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±7%
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseSC-76, SOD-323
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27 V
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohms
Supplier Device PackageSOD-323
Power - Max200 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 18.9 V