BZT52C18-7
Banner
productimage
BZT52C18-7
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123
Manufacturer: Diodes Incorporated
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Diodes Incorporated BZT52C18-7 is a 500 mW Zener diode with a nominal breakdown voltage of 18 V and a tolerance of ±6%. This device features a low reverse leakage current of 100 nA at 12.6 V and a maximum impedance of 45 Ohms. It is housed in a compact SOD-123 surface mount package, suitable for applications requiring space efficiency. The operating temperature range is -65°C to 150°C. Applications for this component are found in voltage regulation circuits within the automotive and telecommunications industries. The device is supplied on tape and reel for automated assembly.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±6%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18 V
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
Power - Max500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 12.6 V