BZT52C15S-7-F-79
Banner
productimage
BZT52C15S-7-F-79
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323
Quality Control: Learn More
Diodes Incorporated BZT52C15S-7-F-79 Zener Diode. This 15V, 200mW device features a ±6% tolerance and is housed in a compact SOD-323 (SC-76) surface-mount package. Its low reverse leakage is rated at 100 nA @ 10.5 V, with a maximum impedance of 30 Ohms. The forward voltage is a maximum of 900 mV @ 10 mA. Operating temperature range is -65°C to 150°C. This component is commonly utilized in voltage regulation and transient suppression applications across various industrial and consumer electronics sectors. Supplied in Tape & Reel packaging.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±6%
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseSC-76, SOD-323
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15 V
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohms
Supplier Device PackageSOD-323
Power - Max200 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 10.5 V