PXF620012
Banner
productimage
PXF620012
XTAL OSC XO 156.2500MHZ LVDS SMD
Manufacturer: Diodes Incorporated
Categories: Oscillators
Quality Control: Learn More
Diodes Incorporated SaRonix-eCera™ PX PXF620012 is a 156.25 MHz XO (Standard) oscillator with LVDS output. This surface mount component operates from a 3.3V supply and features an enable/disable function. Designed for demanding applications, it offers a frequency stability of ±50ppm over an operating temperature range of -40°C to 85°C. The 6-SMD, No Lead package has dimensions of 7.00mm x 5.00mm with a maximum seated height of 2.00mm. Typical applications include networking, telecommunications, and industrial automation. The maximum supply current is 47mA.
Additional Information
Technical Details:
PackagingBulk
Package / Case6-SMD, No Lead
Size / Dimension0.276"" L x 0.197"" W (7.00mm x 5.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
OutputLVDS
FunctionEnable/Disable
TypeXO (Standard)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency Stability±50ppm
Voltage - Supply3.3V
Ratings-
Current - Supply (Max)47mA
Height - Seated (Max)0.079"" (2.00mm)
Absolute Pull Range (APR)-
Frequency156.25 MHz