PBF620012
Banner
productimage
PBF620012
XTAL OSC XO 156.2500MHZ PECL SMD
Manufacturer: Diodes Incorporated
Categories: Oscillators
Quality Control: Learn More
The Diodes Incorporated SaRonix-eCera™ PB series PBF620012 is a 156.25 MHz crystal oscillator (XO) featuring PECL output. This surface-mount component operates from a 3.3V supply and consumes a maximum of 88mA. It offers an enable/disable function for control and maintains a frequency stability of ±50ppm across an operating temperature range of -40°C to 85°C. The package is a 6-SMD, No Lead with dimensions of 7.00mm x 5.00mm and a maximum seated height of 2.00mm. This device is suitable for applications requiring precise timing in areas such as high-speed networking and telecommunications infrastructure.
Additional Information
Technical Details:
PackagingBulk
Package / Case6-SMD, No Lead
Size / Dimension0.276"" L x 0.197"" W (7.00mm x 5.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
OutputPECL
FunctionEnable/Disable
TypeXO (Standard)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency Stability±50ppm
Voltage - Supply3.3V
Ratings-
Current - Supply (Max)88mA
Height - Seated (Max)0.079"" (2.00mm)
Absolute Pull Range (APR)-
Frequency156.25 MHz