BAS40W-04-7-F-2477
Banner
productimage
BAS40W-04-7-F-2477
DIODE ARR SCHOT 40V 200MA SOT323
Manufacturer: Diodes Incorporated
Categories: Diode Arrays
Quality Control: Learn More
Diodes Incorporated BAS40W-04-7-F-2477 is a Schottky diode array featuring a single pair of diodes connected in series. This component offers a maximum DC reverse voltage (Vr) of 40V and an average rectified current (Io) per diode of 200mA. The forward voltage (Vf) is a maximum of 1V at 40mA. Reverse leakage current is specified at 200 nA at 30V. With a reverse recovery time (trr) of 5 ns, this small signal diode is suitable for applications requiring fast switching. The component is designed for surface mounting and comes in an SC-70, SOT-323 package. Operating junction temperatures range from -55°C to 125°C. This diode array finds application in consumer electronics, industrial control systems, and telecommunications equipment.
Additional Information
Technical Details:
PackagingBulk
Package / CaseSC-70, SOT-323
Mounting TypeSurface Mount
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)5 ns
TechnologySchottky
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200mA
Supplier Device PackageSOT-323
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1 V @ 40 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr200 nA @ 30 V