

Manufacturer: Diodes Incorporated
Categories: AC DC Converters, Offline Switches
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 10-SOP (0.154"", 3.90mm Width), 9 Leads |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Duty Cycle | - |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Breakdown | 600V |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 9V ~ 40V |
| Supplier Device Package | 9-SSOP |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Control Features | Soft Start |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |