

Manufacturer: CUI Inc.
Categories: DC DC Converters
Quality Control: Learn More
| Features | SCP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SMD Module, 5 Leads |
| Size / Dimension | 0.50"" L x 0.33"" W x 0.29"" H (12.7mm x 8.3mm x 7.3mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Isolated Module |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (With Derating) |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Input (Max) | 16.5V |
| Approval Agency | EN |
| Efficiency | 81% |
| Current - Output (Max) | 67mA |
| Supplier Device Package | - |
| Voltage - Input (Min) | 13.5V |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Control Features | - |
| Power (Watts) | 1 W |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |
| Standard Number | 55024; 55032 Class A |