

Manufacturer: Columbia Research Laboratories Inc
Categories: Strain Gauges
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Length - Overall | 0.56"" (14.2mm) |
| Resistance Tolerance | ±2% |
| Width - Overall | 0.56"" (14.2mm) |
| Length - Active | - |
| Strain Range | - |
| Pattern Type | Shear/Torque |
| Length - Overall Pattern | - |
| Width - Active | - |
| Width - Overall Pattern | - |
| Resistance | 1 kOhms |