

Manufacturer: Broadcom Limited
Categories: Optocouplers, Optoisolators
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 4-SMD, Gull Wing |
| Output Type | Transistor |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.4V |
| Input Type | DC |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| Voltage - Isolation | 4000Vrms |
| Current Transfer Ratio (Min) | 3500% @ 1mA |
| Vce Saturation (Max) | 400mV |
| Current Transfer Ratio (Max) | 7000% @ 1mA |
| Supplier Device Package | 4-SMD |
| Voltage - Output (Max) | 80V |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | 2µs, 40µs |
| Rise / Fall Time (Typ) | 20µs, 1.2µs |
| Number of Channels | 1 |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 5 mA |