

Manufacturer: Broadcom Limited
Categories: Optocouplers, Optoisolators
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.268"", 6.81mm Width) |
| Output Type | Photovoltaic |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.5V |
| Input Type | DC |
| Current - Output / Channel | 1.3mA |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Current Transfer Ratio (Min) | - |
| Vce Saturation (Max) | - |
| Current Transfer Ratio (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SO Stretched |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | 730µs, 20µs |
| Rise / Fall Time (Typ) | - |
| Number of Channels | 1 |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 30 mA |