

Manufacturer: Broadcom Limited
Categories: Optocouplers, Optoisolators
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.535"", 13.60mm Width) |
| Output Type | Transistor with Base |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.45V |
| Input Type | DC |
| Current - Output / Channel | 12mA |
| Voltage - Isolation | 7500Vrms |
| Current Transfer Ratio (Min) | 31% @ 12mA |
| Vce Saturation (Max) | - |
| Current Transfer Ratio (Max) | 80% @ 12mA |
| Supplier Device Package | 8-SO Stretched |
| Voltage - Output (Max) | 24V |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | - |
| Number of Channels | 1 |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 20 mA |