

Manufacturer: Broadcom Limited
Categories: Isolators - Gate Drivers
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 6-SOIC (0.268"", 6.80mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.55V |
| Current - Peak Output | 2.5A |
| Technology | Optical Coupling |
| Current - Output High, Low | 2A, 2A |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Approval Agency | CSA, UR |
| Supplier Device Package | 6-SO Stretched |
| Rise / Fall Time (Typ) | 8ns, 8ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 50kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 120ns, 120ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | 50ns |
| Grade | - |
| Number of Channels | 1 |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25 mA |
| Voltage - Output Supply | 10V ~ 20V |
| Qualification | - |