

Manufacturer: Broadcom Limited
Categories: Isolators - Gate Drivers
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 12-BSOP (0.295"", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.55V |
| Current - Peak Output | 10A |
| Technology | Optical Coupling |
| Current - Output High, Low | 6A, 6A |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Approval Agency | CSA, UL, VDE |
| Supplier Device Package | 12-SO Stretched |
| Rise / Fall Time (Typ) | 7ns, 7ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 100kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 95ns, 95ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | 25ns |
| Grade | - |
| Number of Channels | 1 |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 20 mA |
| Voltage - Output Supply | 15V ~ 30V |
| Qualification | - |