

Manufacturer: Broadcom Limited
Categories: Isolators - Gate Drivers
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295"", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.55V |
| Current - Peak Output | 2.5A |
| Technology | Optical Coupling |
| Current - Output High, Low | 1.5A, 1.5A |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Approval Agency | CSA, UL, VDE |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Rise / Fall Time (Typ) | 15ns, 15ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 50kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 200ns, 200ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | 100ns |
| Grade | Automotive |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Output Supply | 15.2V ~ 16.8V |
| Qualification | AEC-Q100 |