

Manufacturer: Autonics
Categories: Pressure Sensors, Transducers
Quality Control: Learn More
| Features | - |
| Packaging | Box |
| Package / Case | Module Box with Display |
| Output Type | Analog Voltage, NPN - Open Collector |
| Output | 1 V ~ 5 V |
| Operating Pressure | 14.5PSI (100kPa) |
| Pressure Type | - |
| Accuracy | ±1% |
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C (TA) |
| Termination Style | Connector |
| Voltage - Supply | 12V ~ 24V |
| Port Size | Male - 1/8"" (3.18mm) R |
| Supplier Device Package | - |
| Port Style | Threaded |
| Maximum Pressure | 29.01PSI (200kPa) |