

Manufacturer: Angst+Pfister Sensors and Power AG
Categories: Analog and Digital Output
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154"", 3.90mm Width) |
| Output Type | PWM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -45°C ~ 130°C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Sensor Type | Digital |
| Resolution | 0.0001°C |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Test Condition | 25°C |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±0.1°C |