

Manufacturer: Analog Power Inc.
Categories: FET, MOSFET Arrays
Quality Control: Learn More
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 8-PowerVDFN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Configuration | N and P-Channel |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Power - Max | 2.5W (Ta) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.9A (Ta), 6.6A (Ta) |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1506pF @ 15V, 1264pF @ 15V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 39mOhm @ 6.6A, 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 10nC @ 4.5V, 15nC @ 4.5V |
| FET Feature | - |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA |
| Supplier Device Package | 8-DFN (5x6) |
| Grade | - |
| Qualification | - |