

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: RF Transceiver ICs
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Sensitivity | -119.2dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 431MHz ~ 478MHz, 862MHz ~ 956MHz |
| Memory Size | - |
| Type | TxRx Only |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 3.6V |
| Power - Output | 13dBm (Max) |
| Protocol | - |
| Current - Receiving | 19mA ~ 21mA |
| Data Rate (Max) | 200kbps |
| Current - Transmitting | 14.8mA ~ 28.5mA |
| Supplier Device Package | 48-LFCSP-VQ (7x7) |
| Modulation | ASK, FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK, O-QPSK |
| RF Family/Standard | General ISM < 1GHz |
| Serial Interfaces | SPI |
| Programmable | Not Verified |