

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: RF Transceiver ICs
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 144-LFBGA, CSPBGA |
| Sensitivity | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 325MHz ~ 3.8GHz |
| Memory Size | - |
| Type | TxRx Only |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 1.267V ~ 1.33V |
| Power - Output | 8dBm |
| Protocol | GSM |
| Current - Receiving | 0.2mA ~ 1.02A |
| Data Rate (Max) | - |
| Current - Transmitting | 0.2mA ~ 1.02A |
| Supplier Device Package | 144-CSPBGA (10x10) |
| Modulation | OFDM |
| RF Family/Standard | Cellular |
| Serial Interfaces | SPI |