

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: RF Modulators
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173"", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Modulator |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.5V |
| P1dB | 5.6dBm |
| Test Frequency | 2.14GHz |
| LO Frequency | 700MHz ~ 2.7GHz |
| RF Frequency | 700MHz ~ 2.7GHz |
| Output Power | 5.1dBm |
| Noise Floor | -156dBm/Hz |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP-EP |
| Current - Supply | 150 mA |