

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: RF Modulators
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173"", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Modulator |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| P1dB | -3dBm |
| Test Frequency | 1.9GHz |
| LO Frequency | 800MHz ~ 2.5GHz |
| RF Frequency | 800MHz ~ 2.5GHz |
| Output Power | -6dBm |
| Noise Floor | -147dBm/Hz |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Current - Supply | 55 mA |