

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: RF Modulators
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173"", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Modulator |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| P1dB | 2.5dBm |
| Test Frequency | 800MHz |
| LO Frequency | 140MHz ~ 1GHz |
| RF Frequency | 140MHz ~ 1GHz |
| Output Power | 2dBm |
| Noise Floor | -155dBm/Hz |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP-EP |
| Current - Supply | 78 mA |